چک ویر

سیستم توزین محصولات بر روی خط

چک ویر نوعی ترازو است که به صورت خودکار وزن محصولات بسته بندی شده را اندازه گیری می کند. سپس مشخص می کند این وزن در بازه صحیح تعریف شده در چک ویر وجود دارد یا خیر. وجود رجکتور در انتهای این دستگاه می تواند محصول با وزن نا مطلوب را از خط تولید خارج کند.

چک ویر

چک ویر به طور معمول دارای ۳ نوار نقاله متوالی می باشد. نوار نقاله اول (infeed)  محصولات را از هم جدا کرده و به نوار نقاله دوم انتقال می دهد. این نوار نقاله محصولات را وزن می نماید و عملکردی مشابه ترازو دارد. بر روی نوار نقاله انتهایی (outfeed) تجهیزاتی (rejector) نصب شده است که می تواند محصولاتی که وزن آنها صحیح نمی باشند را از خط خارج نماید.

این دستگاه می تواند به عنوان سورتر وزنی محصولات نیز عمل کند. به این صورت که وزن محصول در حال حرکت را اندزه گیری نموده و در انتهای خط چک ویر، ایستگاه های مختلف، محصولاتی با وزن های تعریف شده را جدا نموده و در محل مشخصی از خط تولید یا نوار نقاله نصب شده در امتداد سورتر تخلیه می کنند.

یک روش معمول در به کار گیری چک ویر، توزین کارتن مادر محصولات در انتهای خط بسته بندی و در مقطع ورود به انبار می باشد. در صورت خطای اپراتور یا کارتن پکر،این دستگاه مشخص می نماید چه تعداد محصول در کارتن موجود است و در صورت کمتر یا بیشتر بودن تعداد، چک ویر نشان می دهد که وزن کارتن صحیح نمی باشد و در صورت وجود رجکتور در انتهای دستگاه چک ویر، کارتن به صورت خودکار از خط خارج می گردد.

در کنترلر چک ویر می توان بازه ی وزنی ۲۰۰ محصول مختلف را ذخیره نمود.

این دستگاه ها با توجه به ابعاد و وزن محصول، می توانند وزن تا ۵۰۰ محصول در دقیقه را اندازه گیری کرده و محصولات نا مطلوب را از خط تولید خارج کنند.

امروزه در کارخانجات تولیدی بسیاری از این دستگاه ها برای اطمینان از صحت وزن کالاهای تولیدی استفاده می گردد.

واژه های مترادف چک ویر (checkweigher) : ترازوی در حال حرکت، ترازوی آنلاین (online)، دستگاه توزین در حال حرکت، دستگاه توزین آنلاین، توزین در حال حرکت محصول، ترازوی Online، چك ویر، چك وير

کاربردها: صنایع غذایی و نوشیدنی، صنایع داروسازی، آرایشی و بهداشتی، صنایع شوینده و شیمیایی، قطعه سازی، پتروشیمی و به طور کلی تمامی صنایعی که دارای بسته بندی هستند.

کاربردهای چک ویر (Checkweigher Applications)

دسته بندی محصولات بر اساس وزن

توسط چک ویر می توان محصولات را در بازه های مختلف وزنی دسته بندی (Sort) نمود.

چاپ وزن و قیمت بر روی محصول

با اتصال چک ویر به جت پرینتر های صنعتی و یا لیبل پرینتر، می توان وزن محصولات و قیمت بر اساس وزن را بر وری محصول به صورت مستقیم چاپ نمود.

بررسی کیفیت بسته بندی

در صورت وجود خطاهای احتمالی در بسته بندی، به عنوان مثال عدم وجود بروشور محصول در جعبه نهایی، توسط چک ویر می توان از ارسال محصولات معیوب به انبار و نهایتا، مشتری جلوگیری کرد.

چک کردن بسته هایی با وزن کم

با توزین محصول در حین حرکت (in-motion) می توان از صحت وزن آنها اطمینان حاصل نمود و از خروج مصحولی با وزن کمتر و یا بیشتر جلوگیری کرد.

جمع آوری و ثبت داده های وزنی محصولات

با توجه به اینکه امکان اتصال به شبکه و کامپیوتر را می توان به چک ویر ها اضافه نمود، از این نوع ترازو می توان به عنوان ایستگاهی برای جمع آوری و ذخیره داده های وزنی تمامی محصولات استفاده کرد.

بررسی وزن در دریافت و ارسال مواد و محصولات

چک کردن وزن مواد اولیه در زمان دریافت به صورت کارتنی یا بسه ای و اطمینان از تعداد دقیق و همچنین کارتن نهایی از کاربردهای معمول چک ویر است.

ارسال فیدبک به و تصحیح وزن دستگاه پرکن

می توان از چک ویر به عنوان تصحیح و تنظیم کننده پرکن (Filler) استفاده کرد. به این ترتیب که در صورت خطای پرکن، چک ویر میزان خطا را اندازه گیری نموده و پرکن را به نحوی تنظیم می کند که خطایی در محصول نهایی وجود نداشته باشد.

عملکرد خارج کننده (Rejector)

عملکرد چک ویر

عملکرد رجکتور چک ویر
عملکرد رجکتور چک ویر